
Wpływ na cenę rolet zewnętrznych ma wiele czynników takich jak wielkość, typ, a nawet kolor. Poniżej omawiamy najważniejsze elementy, które mają wpływ na finalny koszt rolet zewnętrznych. Dzięki temu podczas ich zakupu łatwiej będzie Ci wybrać produkty dopasowane do Twoich potrzeb i zaplanowanego budżetu.
Zastanawiasz się, ile kosztuje 1 metr rolety zewnętrznej albo ogólnie – ile kosztują rolety zewnętrzne? Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytania. Dlaczego? Wiele czynników wpływa na cenę rolet zewnętrznych. Są to: rozmiar, materiał wykonania, model, wyposażenie dodatkowe, system sterowania, a nawet kolor. Warto również zwrócić uwagę na gwarancję i serwis posprzedażowy, które mogą wpłynąć na całkowity koszt zakupu. Poniżej wskazujemy, jakie rolety zewnętrzne są najtańsze i najdroższe w poszczególnych kategoriach.
Co wpływa na cenę rolet zewnętrznych? Rozmiar
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na cenę rolet zewnętrznych jest oczywiście ich rozmiar. Im jest on większy, tym więcej materiału potrzeba do wykonania rolety. Dłużej też trwa produkcja, wykorzystuje się więcej materiału, co przekłada się wprost na zwiększenie jej kosztów. Producenci muszą uwzględnić te czynniki przy ustalaniu finalnej ceny rolet. Szukasz ekonomicznych rozwiązań do domu? Już podczas jego projektowania weź pod uwagę, czy w budynku planowane są okna w standardowych, tzw. typowych rozmiarach. Dlaczego?
Do takiej stolarki potrzebne będą równie standardowe rozmiary rolet. Te są zazwyczaj tańsze, ponieważ produkowane są masowo. Inaczej jest w przypadku rolet zewnętrznych wytwarzanych „na wymiar”, a więc dopiero po złożeniu zamówienia. Cena rolet zewnętrznych tego typu wzrasta, ponieważ wymaga indywidualnego projektu i produkcji. Specjaliści muszą precyzyjnie dopasować każdy element do wymagań klienta, co podnosi koszty. Pozwala jednak na idealne dopasowanie wielkości rolety do rozmiaru otworu okiennego – również o nietypowych formatach.
Cena rolet zewnętrznych a model
Decydując się na rolety zewnętrzne od renomowanego producenta, np. OKNOPLAST, do wyboru masz zazwyczaj kilka modeli tych produktów. Różnią się one między sobą m.in. typem montażu, grubością pancerza czy rozwiązaniami wpływającymi na izolacyjność termiczną rolet.
Podstawowe modele rolet zewnętrznych są oferują najczęściej standardowe funkcje zaciemniające i izolacyjne. Dzięki temu cena takich rolet zewnętrznych jest niższa niż w przypadku wyższych modeli.
Bardziej zaawansowane modele rolet zewnętrznych odznaczają się lepszą izolacją termiczną i akustyczną. Możliwe jest to dzięki np. zastosowaniu grubszej warstwy ocieplenia czy dodatkowych uszczelnień. Oferują też przeważnie wyższy poziom ochrony przed włamaniem dzięki wykorzystaniu dodatkowych systemów i zabezpieczeń antywłamaniowych, np. ręcznych zamków i zasuwek, automatycznych wieszaków samoblokujących czy prowadnic zabezpieczających przed włamaniem. Zastosowanie dodatkowych elementów powoduje oczywisty wzrost ceny rolet zewnętrznych.
Cena rolet zewnętrznych a materiał wykonania
Nie powinno być zaskoczeniem to, że materiał, z którego wykonano rolety zewnętrzne, znacząco wpływa na ich cenę. Rolety aluminiowe (np. Luna, Terra i Sol Evolution od OKNOPLAST) charakteryzują się ponadstandardową trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne, a jednocześnie są lekkie. Materiał ten jest droższy niż np. PVC, co przekłada się wprost na wyższą cenę rolet zewnętrznych z aluminium.
Niedrogim rozwiązaniem są wspominane rolety zewnętrzne z PVC. Rolety zewnętrzne stalowe stanowią opcję cenową pomiędzy tanimi roletami z PVC a drogimi z aluminium. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Przez to często stosowane są w miejscach wymagających dodatkowego zabezpieczenia. Producenci często polecają stalowe rolety do takich miejsc, aby zapewnić odpowiednią ochronę. W przypadku rolet metalowych – stalowych i alumniowych – ostateczny koszt rolet zewnętrznych wzrasta również ze względu na konieczność zastosowania powłok antykorozyjnych i malarskich.
Roleta Sol Evolution/ OKNOPLAST do drzwi tarasowych HST Premium
Jak rodzaj sterowania wpływa na cenę rolet zewnętrznych?
Rodzaj sterowania to kolejny istotny element wpływający na cenę rolet zewnętrznych. Producenci wciąż udoskonalają systemy sterowania, aby zwiększyć wygodę użytkowników. Najtańszą opcją są modele z ręcznym sterowaniem – bardzo popularne jeszcze kilka lat temu, a teraz wypierane przez bardziej komfortowe wersje elektryczne. Wyższych cen rolet zewnętrznych możesz się spodziewać w przypadku modeli wyposażonych w mechanizmy działające na prąd – z pilotem lub przyciskiem montowanym na ścianie.
Najdroższe, ale zarazem zapewniające największy komfort użytkowania, są rolety zewnętrzne elektryczne sterowane za pomocą aplikacji na smartfona czy tablet. Systemy sterowania są stale rozwijane, aby oferować coraz bardziej zaawansowane funkcje dostosowane do potrzeb użytkowników. Takie rolety zewnętrznych podłączone są do systemu inteligentnego domu (np. Smart od OKNOPLAST). Oznacza to, że możesz zdalnie – z jakiegokolwiek miejsca na świecie – podnosić i opuszczać ich pancerz. Jeśli system będzie wyposażony w dodatkowe czujniki, rolety mogą automatycznie dostosowywać swoją pozycję do np. poziomu naświetlenia czy temperatury za oknem.
Czy kolor wpływa na cenę rolety zewnętrznej?
Barwa, a więc wygląd rolet zewnętrznych może również wpłynąć na koszt ich zakupu. Rolety w standardowych, najczęściej wybieranych przez klientów kolorach, takich jak biały, szary czy brązowy, są zazwyczaj tańsze. Dlaczego? Ponieważ są produkowane w większych partiach. Klienci najczęściej wybierają rolety w neutralnych kolorach, co sprawia, że ich produkcja odbywa się na większą skalę.
Wyższe ceny rolet zewnętrznych obowiązują w przypadku zamówień na modele w niestandardowych barwach, a także o wykończeniu z okleiny drewnopodobnej, np. takie jak na oknach i drzwiach tarasowych. Ich koszt wzrasta ze względu na konieczność wykonania dodatkowych prac i wykorzystania mniej dostępnych czy droższych materiałów.
Źródło treści: oknoplast.com.pl